Az ösvény koncepciójának kialakítása során alapos átgondolást igényelt az, hogy Magyarföldre, mely egy körülbelül száz főt számláló faluba a környező tradicionális épületek közé egy jóval nagyobb méretű, sokrétű építészeti programmal rendelkező középületet kellett elhelyezni. A telek elhelyezkedése és funkciója alapvetően nem indokolja, hogy a falu központjává váljon, így a tervezés során a nagyobb méretek mellett is ragaszkodtunk a helyi építészeti hagyomány megőrzéséhez, továbbgondolásához.
Az építészeti koncepció két verzérfonalra épül. A beépítés a hagyományos szeres őrségi faluszerkezetet veszi alapul, mely a közfunkciót leginkább ellátó, az utcai homlokzatvonalat felvevő kávézótól a kert végében elhelyezkedő, teljesen privát irodablokkig oldódik. A funkcionális elrendezést a tanösvény szervezi.
A látogató ezen keresztül éri el az épületeket, így különböző minőségű kertek között sétálva fedezi fel az őshonos gyógynövényeket természetes környezetükben, feldolgozásuk előtt, alatt és után. Az épületek architektúrája szintén a hagyományos őrségi pajta épületek előtt tiszteleg, a nyers téglapillérek közé acél lamella burkolat kerül.